122

Метою уроку є розкриття методики проведення заняття з декоративного малювання у формі майстер-класу, тема «Великодня писанка», та поглиблення знань учнів з художніх традицій декоративно-прикладного мистецтва Сіверщини.

Українське народне писанкове мистецтво – це шедевр мініатюрного живопису. Його творці вкладали життєву мудрість, розуміння краси, щедрість художнього обдарування, безпосередність сприйняття оточуючого світу. Це не проста цікавість, не швидкоплинна мінлива мода, а глибоке природне тяжіння людини до своєї власної сутності, природи свого духового єства. Залучення учнів до першоджерел національної культури, спонукання до роздумів над долею вітчизняної культурної спадщини, пробудження і розвиток любові до мистецтва, адже справжнє мистецтво – це безмежний світ краси і мудрості, що творить добро навколо нас, яке так необхідне нам сьогодні всім.

20123Писанково-орнаментальна композиція – це своєрідний буквар, у якому створено образотворчу абетку у вигляді символічних зображень, з допомогою яких можна прочитати історію померлих віків, через які людство дійшло до сьогодення.
Група орнаментів, що найбільше поширена на сіверських писанках, показує різнорідні знаки всесвіту і сонця. Їх основа – символічне зображення сонця, що є джерелом світла й життя, а також: безконечник (меандр), геометричні, християнські, рослинні і тваринні мотиви, які прикрашали писанки у різних селах і містах Сумщини та Чернігівщини.20151

Однією із інноваційних форм навчання образотворчому мистецтву в 1-4 класах є майстер-класи. Успішне засвоєння навчального матеріалу в процесі проведення майстер-класу відбувається на основі практичної діяльності всіх учасників.
Майстер-клас з писанкового розпису, який провели у 1 класі школи №1 студенти 2-3 курсів факультету початкової освіти: Євгеній Ямчинський, Ігор Лиховоз, Марина Рудишина, Руслан Гребельник, Тетяна Горгола дозволив учням побачити повний процес роботи над створенням писанки, починаючи із приготування, правил писання, матеріалів і знаряддя, та символічного значення кольорів і знаків. Унікальність цієї форми заняття полягає в тому, що прийоми і способи розв’язання завдань демонструються як на окремих, розрізнених прикладах, такі в нерозривному зв’язку з їх конкретикою. Майстер-клас – це жива дискусія й обмін досвідом між усіма учасниками творчого процесу, це інтерактивний семінар, що проходить в режимі обговорення. Особливостями проведення заняття у формі майстер-класу є не тільки передача учням певної інформації, а й засвоєння ними прийомів, методів роботи, які ґрунтуються на новому підході до філософії навчання, руйнують усталені стереотипи; метод самостійної роботи, що дозволяє провести обмін думками; створення умов для залучення всіх учасників до активної діяльності; спонукання, а не нав’язування учасникам форм, методів, технології виконання виробу.
Чим більше різноманітних писанок бачитимуть та аналізуватимуть учні, тим активніше проходитиме формування естетичних оцінок дійсності. Споглядаючи процес створення писанки, школярі зможуть швидше знаходити правильні шляхи, які вестимуть їх до розуміння залежності декоративного образу від форми, значення кожного символу, кожного знака.мить торення писанки ід студенті

У роботі з писанкою завжди є новизна, місце для творчого пошуку, й відповідно можливість досягти високих результатів. Чудовий настрій у процесі роботи, моральна насолода й задоволення від зробленого – все це є дуже важливим для загального розвитку дитини.
Спрямування дітей до занять різними видами народного образотворчого мистецтва, оволодіння народними ремеслами, збагачення культурними надбаннями зі скарбниці рідного краю є на сьогодні одним із завдань програми загальноосвітніх шкіл, дозволяє учням поглибити свої знання, практично реалізувати їх. Навчання різних видів образотворчого мистецтва вимагає творчого підходу і не має обмежуватися лише відтворенням, копіюванням певних зразків, а спрямовуватися насамперед на розвиток творчого потенціалу, робити акцент на креативній складовій навчально-виховного процесу.

Автор проекту майстер-класу «Великодня писанка»
доцент кафедри теорії і методики початкової освіти Олександр Ковальов